Šeimos ūkiai yra labai svarbi Lietuvos žemės ūkio sektoriaus sudėtinė dalis. Jie dirba, užsidirba pragyvenimui, išlaiko savo šeimas ir gyvą kaimą. Ten, kur nemažai nedidelių ūkių, ir kaimas daug gyvesnis. Toks yra ir Kazitiškio kaimas Ignalinos rajone, kur įsikūrę Vanda ir Drąsutis Jelinskai. Jie augina du sūnus – 16 metų Lauryną ir 13 metų Karolį. Tačiau ši šeima nėra visiškai tradicinė kaimo žmonių šeima. Jie dirba papildomus darbus – Vanda Jelinskienė, pagal profesiją buhalterė, dirba laiškininke, o Drąsutis Jelinskas – Kazitiškio seniūnijos seniūnas.
Daug pliusų mišriam ūkiui
Ūkininkauti D. Jelinskas pradėjo dar pas tėvus, kai šie 1991 m. atgavo 15 ha žemės. Tai buvo pirmoji patirtis, o jau nuo 1999 m. kartu su šeima įregistravo savo ūkį ir pradėjo savarankiškai ūkininkauti 10 ha. Ūkis buvo mišrus, toks išliko ir iki šiol – auginamos kiaulės, karvės ir pašarai gyvuliams. Dabar ūkis jau siekia 45 ha, 20 ha – nuosavos žemės, kita – nuomojama. Laikomos 6 karvės, 9 jaučiai, 6 kiaules teko paskersti dėl afrikinio kiaulių maro. „Suprantu, kad specializuotas ūkis būtų daug našesnis, tačiau ištikus kokiai nelaimei, kaip užpuolus kiaulių marui, mišrus ūkis yra tikras išsigelbėjimas. Sunyksta viena šaka, bet lieka kita. Kai paskerdėme kiaules, ilgiau laikome jaučius, nes jiems liko daugiau vietos“, – pasakoja ūkio šeimininkas. Jis pastebi, kad visoje Kazitiškio seniūnijoje vyrauja smulkūs, mišrūs ūkiai, todėl žmonės, nukentėję nuo afrikinio kiaulių maro, neliko be nieko. Žinoma, nuostoliai dideli, bet ūkiai išliko.
D. Jelinskas prisimena, kad jis, būdamas Žemės ūkio akademijos studentas, 1992 m. atliko pusmečio praktiką Vakarų Vokietijoje pas ūkininką, kuris laikė mišrų ūkį. Tai jam paliko neišdildomą įspūdį, todėl iki šiol daugelį dalykų pritaiko iš tuo laikotarpiu įgytos patirties.
Dabar jie augina kviečius, miežius, avižas, žirnius, viską sunaudoja savo ūkyje. Taip pat augina ir apie 1 ha bulvių. Anksčiau didžiąją jų dalį sušerdavo kiaulėms, o dabar, kai šių nebėra, dar neapsisprendė, ką daryti. Kiaulių nebėra, taigi ir bulvių tiek nebereikia, bet yra įsigiję kombainą bulvėms nuimti, tad jis stovėtų be naudos, jei atsisakytų šios kultūros. „Dar pagalvosim“, – sako ūkininkas. Per metus Jelinskai parduoda 2-3 jaučius, šiek tiek bulvių. Pieną ūkininkai parduoda AB „Rokiškio sūriui“. Pieno supirkimo kaina smulkiesiems ir taip buvo nedidelė, siekė 60 centų, o pastaruoju metu sumažėjo iki 45. „Jei žmonės paprašo, žmona sūrių pagamina, bet tą daro ne nuolat, neturime jokios perdirbimo linijos, – pasakoja D. Jelinskas. Daržovių užsiauginame patys, turime mėsos ir pieno, taigi mūsų ūkis tikrai natūrinis“. Ūkininkas pasinaudojo Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos parama pagal priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“, gavo 25 tūkst. Lt paramą 5 metams, pirko ūkiui būtiniausią techniką – traktorių, kombainą, šienapjovę, bulvių kombainą. Technika nenauja, bet dirba patikimai. Trūksta tik siloso ruošimo technikos, tad šią paslaugą perka iš kitų. Su technika mielai dirba ir apskritai prie visų darbų talkina šešiolikmetis Laurynas. „Jam viskas ūkyje įdomu. Jei ne jis, tai ir ūkis mažesnis būtų, labai daug padeda, o jaunėlis nesidomi žemės ūkiu, – pasakoja tėtis. - Gal ir norėtume, kad Laurynas liktų ūkyje, bet bus taip, kaip jis pats nuspręs“.
Kazitiškio seniūnija – Lietuvos modelis
D. Jelinskas, būdamas seniūnu, žino visas savo seniūnijos, kur gyvena per tūkstantį žmonių, problemas. „Mūsų seniūnija – lyg sumažintas Lietuvos modelis. Čia rasime visko - ir gerų žemių, ir prastų, ir labai gražių kraštovaizdžių, tinkamų kurortams kurti, ir vandenų, ir miškų. Turėjome „Idavang“ Rupinskų kompleksą, kur prie kiaulių buvo įdarbinta daug žmonių, tačiau dėl afrikinio kiaulių maro žmonės atleisti. Dar liko durpių kasimo įmonė, kur dirba apie 100 žmonių. Vasarą ir rudenį daug žmonių grybauja, uogauja, taip užsidirba šiek tiek“, – apibūdina seniūnas. Jis pasakoja, kad beveik pusė Kazitiškio seniūnijoje gyvenančių žmonių – pensinio amžiaus, tačiau dar netrūksta ir jaunų, darbingo amžiaus žmonių, kurie ūkininkauja, tvarko aplinką, vis mažiau apleistų plotų matytis. Nemažai žmonių užsiima kaimo turizmu, taip pat daug miestiečių dėl gražių apylinkių čia įsigyja sodybas. Tai irgi labai praturtina kaimo gyvenimą, daugiau žmonių gyvena, jie perka iš ūkininkų maisto produktų.
Seniūnu D. Jelinskas pradėjo dirbti nuo 1995 m.. Tuomet seniūnijoje dar veikė bent 3 pradinės mokyklos ir 1 devynmetė, tačiau dabar – neliko nė vienos. Vaikai mokyklos autobusu vežiojami į Vidiškių vidurinę mokyklą. Seniūnijoje veikia ambulatorija, biblioteka, žmonės užsisako laikraščių, daugiausia – vietinių.
Seniūnija po 10 metų
Pasiteiravus, kokią ateitį savo seniūnijai prognozuoja Kazitiškio seniūnas, D. Jelinskas viliasi, kad ir kaimas, ir seniūnija išliks. „Yra pavyzdžių jau šiandien, kad pas tėvus grįžta gyventi ir dirbti vaikai iš Ignalinos, iš Vilniaus. Mus gelbsti graži aplinka, čia visuomet norės gyventi žmonės“, – įsitikinęs D. Jelinskas.
Tau taip pat gali patikti
2015-02-11
Informuojame, kad valstybės įmonė Valstybės žemės fondas teisės aktų nustatyta tvarka...
2014-09-03
Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (toliau – Asociacija) parengė tradicinę žemės...
2014-09-02
Šiemet Lietuvos žemdirbiai skaudžiai susiduria su nuo jų nepriklausančiomis...
Prisjungti Registruotis
Mūsų draugai
Emigrantams.lt - Lietuvos emigrantai.
GrožioKlubas.lt - portalas moterims apie grožį, madą ir stilių.
Suaugusiems.lt - tiesiogine to žodžio prasme ;)
Glaustai.lt - visos naujienos.
Dainos.lt - dainų žodžiai ir video.
Prognozavo.lt - ateities prognozės.
Erotinės prekes - prekės suaugusiems.
Rašyba.lt - rašybos klaidų taisymas.