Ukioklubas Naujienos Žemės ūkio naujienos Pagerbti ekologinių ūkių savininkai

Visi straipsniai

Gairės

sanitarinė zona, medelių genėjimas, mėsiniai galvijai, žemės ūkio paskolų garantijų fondas, laukiniai gyvūnai, pieno ūkiai, pasaulis, agroverslas, išlaidos, žuvies gamyba, namai, šienainis, Lietuvos pirminkavimas ES tarybai 2013, miežių supirkimo kainos, šiferio stogų šalinimo programa, biomasė, galvijų importas, mobilieji telefonai, naminiai gaminiai, žieminiai česnakai, PVM, kaimo reikalų komitetas, parama kaimo bendruomenėms, pieno mėginiai, detalusis planas.
daugiau

Pagerbti ekologinių ūkių savininkai

2009-09-28

Idėja rinkti šalies pažangiausius ekologinius ūkius gimė 2007 m., kai Žemės ūkio ministerija kartu su Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacija, VšĮ „Tatulos...

Idėja rinkti šalies pažangiausius ekologinius ūkius gimė 2007 m., kai Žemės ūkio ministerija kartu su Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacija, VšĮ „Tatulos programa“ ir sertifikavimo institucija VšĮ „Ekoagros“ surengė pirmąjį tokio pobūdžio konkursą. Ši tradicija buvo pratęsta ir šiemet, o ją vainikavo šiandien, rugsėjo 25 d. Babtuose įvykusi graži nugalėtojų apdovanojimo šventė.

Tačiau prieš tai vertinimo komisijai teko atsakingas uždavinys – ekologinių ūkių peržiūra bei įvertinimas.

Ūkiai konkursui buvo atrinkti atsižvelgiant į bendrus duomenys: ūkio plotą ir specializacija, dalyvavimo ekologinėje gamyboje trukmę, auginamų augalų įvairovę, dalyvavimą švietimo ir mokymo programose ir kt. Tačiau apžiūros metu komisija gilinosi į kiekvieną detalę: – tai kiemo ir pastatų būklė, mėšlo, srutų ir kt. organinių medžiagų kaupimas ir tvarkymas, vandens apsauga nuo taršos. Labai svarbūs vertinimo kriterijai buvo pasėlių būklė, o taip pat augalų apsaugos priemonių (natūralių ir kitų leistinų) augalų apsaugos priemonių naudojimas. Apžiūros metu komisija aplankė visas apskritis ir nuodugniai apžiūrinėjo pasėlių plotus, ūkinius pastatus, sodybas. Komisijos nariai itin domėjosi produkcijos paruošimu ir jos realizavimu, kas šiuo metu bene aktualiausia mūsų ūkininkams.

Prisimenant ūkių apžiūrą, galima pažymėti, kad konkursas naudingas tiek ūkininkams, tiek komisijos nariams, kurie turėjo galimybę tiesiogiai pabendrauti su ekologiškos produkcijos gamintojais bei atsakyti į jiems rūpimus klausimus, o taip pat įvertinti bendrą situaciją ekologinės gamybos srityje. Reikia pažymėti, kad ūkiai labai skirtingi ir kiekvienas savaip patrauklus, todėl nustatant nugalėtojus komisijos nariams teko gerokai pasukti galvas, bet svarbiausia – galima drąsiai teigti, kad mūsų ekologiškai ūkininkaujantieji niekuo nenusileidžia savo kolegoms iš Vakarų.

Ir štai nominacijos jau išdalintos.

Pagrindiniai apdovanojimai:

Titulas „Pavyzdinis šeimos ekologinis ūkis“ atiteko – Dariaus Gaigalo mišrus augalininkystės – gyvulininkystės ūkiui, įsikūrusiame Jonavos r., Šilų k., kuriame auginami mėsiniai galvijai. Tai nedidelis, 70 ha, uždaro ciklo ekologinės gamybos ūkis. Ūkininko laukuose žaliuoja kviečiai, žirniai, avižos, nutįsusios bulvių vagos, laukuose ganosi 45 galvijų banda. Reikia pažymėti, kad tai vienas iš nedaugelio ūkininkų, naudojančių sėjomainoje juodąjį pūdymą. Ir apskritai šis ūkis – tai tikras šiuolaikinio šeimos ūkio pavyzdys, su egzotiška sodyba, besipuikuojančia aukštumoje viduryje valdų ir besiganančiu pulkelių avių, kurių Lietuvoje jau nedaug kur besutiksi...

Nominacijoje „Už pažangias technologijas ekologinėje gyvulininkystėje“ apdovanojimas atiteko Egidijui Gečui, gyvenančiam Teneniuose, Šilalės r. ir jau keli metai racionaliai ūkininkaujančiam plėtojant ekologinę gyvulininkystę. Paveldėjęs iš tėvo nemažą ūkį, ūkininkas dar jį padidino. Šiuo metu ūkis siekia pustrečio šimto hektarų, čia ganosi 305 sertifikuoti galvijai, iš kurių 176 – melžiamos karvės. Tai tikrai vienas pažangiausių ūkių visoje Lietuvoje, turintis net kelis šaldytuvus pienui, naujas technologijas. Gyvulių gerovę užtikrina ir pašarų įvairovė.

Pas Viktorija Jovarienę, pelniusią apdovanojimą „Už tautiškųjų tradicijų puoselėjimą ekologiniame ūkyje“, patekome lyg į gyvą praeitį. Ūkininkės sodyboje, esančioje Užpalių k., netoli Utenos, viskas tarsi muziejuje – archajiškai atrodo ir pastatai, ir rakandai, ir pats gyvenimo būdas. Ūkininkė stengiasi išlaikyti senąsias tautiškas tradicijas, rengdama savo sodyboje vakarones, dailininkų plenerus. V. Jovarienės ūkis, palyginus, nedidelis – 232 ha, tačiau čia vykdomas uždaras gamybos ciklas leidžia suburti didžiulę ir augalų, ir gyvulių įvairovę. Ūkyje auginami rugiai ir avižos, žirniai ir jų mišiniai, kiti augalai. Ganykloje žolę rupšnoja nemažos karvių bandos, iš kurių 44 melžiamos. Truputėlį atokiau nuo šeimininkės sodybos, puikuodamiesi žvilgančiais šonais, aptvare ganosi 8 žirgai.

„Už išradingumą ir augalų įvairovę ekologiniame ūkyje“ apdovanotas Kęstutis Navickas. Jo ūkis, įsikūręs Kašonių k., Jiezno sen., Prienų rajone. Tai nedidelis, turintis vos 24 ha žemės ūkio naudmenų ūkelis, tačiau retas ūkininkas gali pasigirti turintis savo valdose ežerą! Taip, šio ūkininko valdose yra nedidelis, bet tikrų tikriausias ežerėlis, prie kurio atvyksta pailsėti ir nemažai stovyklautojų iš kitų vietų. Pažymėtina, kad šio ūkio šeimininkai iš savo sertifikuoto ekologinės gamybos ploto ne tik verčiasi, bet ir randa jame vietos kitam savo pomėgiui įprasminti. Ūkyje, daugiausia šeimininkės pastangomis, yra surinkta nuostabi įvairiausių augalų kolekcija, kurioje priskaičiuojama per 150 augalų rūšių!

Specialus apdovanojimas „Už tradicinio verslo įprasminimą ekologinėje gamyboje“ atiteko nuostabiai Romos Mačienės „karalystei“ Ginkūnuose, netoli Šiaulių. Ši ūkininkė jau daug metų ekologiškai bitininkauja – jos žinioje per 100 bičių šeimų. Visokiausių rūšių medaus kvapas, gausybė žvakių ir žvakelių, ir kitų įvairiausių vaško dirbinių traukte traukia... Nesinorėjo tikėti, kad visa tai moteris sukuria savo rankomis, nes samdomų darbuotojų ūkyje viso tik du. R. Mačinės bitynai slypi truputį tolėliau plytinčių miškų tankynėje, už kokių 30 km nuo gyvenvietės. Čia, nuošalaus miško prieglobstyje, tikra bičių karalystė, o trys netoli vienas kito įkurdinti bitynai aprūpina medumi ir kitais bičių produktais ne tik aplinkinius gyventojus – R. Mačienė sėkmingai parduoda savo produkciją įvairiose mugėse visoje Lietuvoje, kur ją dažnai lydi jos nepakeičiama pagalbininkė – jaunėlė dukrytė.

Paskatinamieji apdovanojimai:

„Už gamybos ir aplinkos darną ekologiniame ūkyje“ – Gediminui Baubliui, Dvarčių k., Varėnos r.

„Už ekologinio ūkininkavimo ir laukinių gyvūnų globos derinimą“ – Stasiui Grikšui, Mikulių k. Žadeikių sen.

„Už racionalų ūkininkavimą nedideliame ūkyje“ – Algirdui Lekaveckui, Plysiškių k., Inbrado sen., Zarasų rajonas.

„Už pavyzdingą ekologinio ūkio dokumentacijos tvarkymą“ – Eugenijui Rimkui, Pelutavos k., Parnaravos sen., Kėdainių r.

„Už pavyzdingą sėjomainų laikymąsi ekologiniame ūkyje“ – Petrui Algimantui Stroliui, Igliaukos k., Marijampolės r.

„Amžius – ne kliūtis dalyvavimui rėmimo programose“ – Jonui Šaveliui, Juodėnų k., Čiulėnų sen., Molėtų r.

„Už dalyvavimą apžiūroje“ apdovanoti: Virgutis Cibas, Marius Čekavičius, Valentinas Genys, Romas Gumuliauskas, Laima Kamaitienė, Vytenis Lanauskas, Edmundas Laucys, Vitalija Morkūnienė, Stasys Pielikis, Bronius Pusvaškis, Alma Rutkauskienė, Genovaitė ir Klemas Strazdauskai.

Žemės ūkio ministerijos informacija

tel. (8 5) 2391 274

Tokius prizus - obuoliukus gavo ekologinių ūkių puoselėtojai
Dalintis:

Tau taip pat gali patikti

Žemės mokesčio skaičiuoklė

Žemės mokesčio skaičiuoklė

Gegužės 10, 06:57
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau –...

Siekiama išvengti žemės sutelkimo vienose rankose

Siekiama išvengti žemės sutelkimo vienose rankose

Gegužės 9, 09:54
Vyriausybė, siekdama įgyvendinti savo programoje įtvirtintą siekį, kad žemės ūkio...

Vyriausybė siūlo papildomų apribojimų įsigyjant žemę

Vyriausybė siūlo papildomų apribojimų įsigyjant žemę

Balandžio 29, 20:03
Vyriausybė siūlo papildomų apribojimų įsigyjant žemę. Jei Seimas įteisintų papildomus...

Komentarai (0)Prisjungti Registruotis

Mūsų draugai

Meilės horoskopas 2013

GrožioKlubas.lt - portalas moterims apie grožį, madą ir stilių.

PinigųKarta.lt - Lietuvos ir pasaulio pinigai.

Suaugusiems.lt - tiesiogine to žodžio prasme ;)

Fotografas

Glaustai.lt - visos naujienos.

Dainos.lt - dainų žodžiai ir video.

Prognozavo.lt - ateities prognozės.

Erotinės prekes - prekės suaugusiems.

Rašyba.lt - rašybos klaidų taisymas.

Enternet - SEO paslaugos.

Taip pat skaitykite