Ukioklubas Naujienos Sodininkystė Kaip naikinti kolorado vabalus

Visi straipsniai

Gairės

ūkininkų gyvenimas, žemės mokestis 2013, burokėlių kainos, žaibai, Lietuvos raudonoji knyga, mokesčių slėpimas, žemės mokestis Lietuvoje, produkcija, konferencijos, jaunasis ūkininkas, ekologinio ūkininkavimo pagrindai, seniūnijos, sklypai, veterinarijos gydytojas, verslo liudijimo įsigijimas, karbamidas, mokslininkai, amatininkų bendradarbiavimas, javų derlius, cukringumas, Lietuvos gyvulių augintojai, bulvės, grūdų saugojimas, žemės ūkio kooperatyvai, Biofach 2012.
daugiau

Kaip naikinti kolorado vabalus

Gairės: bulvės, kolorado vabalai, apsauga, kenkėjai, augalai.
2011-07-02

Kolorado vabalas (Leptinotarsa decemlineata) - priklauso lapgraužių šeimai. Ko gero visiems ar daugeliui matytas vabaliukas - žinomas kaip bulvių kenkėjas, kurio praktiškai neįmanoma išnaikinti nenaudojant „chemijos“. Tačiau mažai kas žino, kad šiuo metu jau yra biologinių preparatų, kurių dėka kolorado vabalai nebus tokie baisūs.

Kaip naikinti kolorado vabalus

Iš kur jie atsirado? - kolorado vabalai kilo ne iš Kolorado valstijos JAV, kaip gali atrodyti iš pavadinimo, bet iš centrinės Meksikos. Netrukus vabalai paplito po Šiaurės Amerikos didžiąsias lygumas, apsigyveno rytinėje Uolinių kalnų dalyje. Pirmą kartą kolorado vabalas aprašytas 1824 m. Tai padarė amerikietis gamtininkas Thomas Say, suradęs kolorado vabalus Misūrio upės slėnyje ant laukinių žolių – kiauliauogių lapų. Kolorado vabalų ryšiai su bulviniais augalais nebuvo žinomi iki 1859 m. Kai valgomąsias bulves (botaninis pavadinimas Solanum tuberosum) pradėta auginti visoje Amerikoje, kolorado vabalai „persiorientavo“ iš laukinių bulvių bei kitų augalų į šias. Valgomųjų bulvių dėka šiuo metu jie yra paplitę beveik po visą pasaulį.

1863-1867 m. vabalai buvo vadinami „dešimtdryžiais ietininkais“, „dešimtjuosčiais bulvių vabalais“, „bulvių vabalais“ ir „naujaisiais bulvių vabalais“. Žodžio „koloradas“ šio vabalo pavadinime nebuvo iki 1865 m. Tačiau šis pavadinimas prilipo, kai buvo pasklidę gandai, kad Kolorado valstijoje bulvių vabalų prisiveisę neregėta gausybė. Žmonės dėl to buvo įsitikinę, kad vabalų gimtinė yra Kolorado valstija.

Lietuvoje pirmą kartą aptiktas 1956 m.

Tai - 6-16 mm ilgio, kūnas ovalus, geltonai rusvas. Ant antsparnių yra 10 išilginių juodų juostelių, o galva ir kūno apačia su juodomis dėmėmis. Kiaušinėlius deda kitoje lapų pusėje, jie būna ovalūs, šviesiai oranžinės spalvos.

Kolorado vabalo lervos išauga iki 15 mm ilgio, rusvos, kūno šonuose turi po 2 eiles juodų dėmių.Lervos pradžioje būna rusvos, o vėliau pasidaro ryškiai rausvos ar ryškiai geltonos. Lervos nusidažo karotinoidais, kuriuos kaupia iš ėdamų bulvių lapų.

Per metus išsivysto 1-2 vabalų kartos (Lietuvoje paprastai 1). Kolorado vabalai žiemoja dirvožemyje, o į paviršių išlenda ir ima skraidyti gegužės-birželio mėn. Priliestas kolorado vabalas sulenkia kojas, nukrenta ant dirvos ir apsimeta negyvas, o paimtas išskiria dvokiančias geltonas sultis, kurios, taip manoma, kenksmingos paukščiams ir kitiems vabzdžiais mintantiems gyvūnams.

Kolorado vabalus ėda tik rupūžės ir paukščiai fazanai.

Beje, meksikos valstietės kolorado vabalus bei jų lervas traiško, sutrina ir gautą košelę tepa ant odos kaip gydomąją kosmetinę kaukę.

Kolorado vabalų naikinimas

NOVODOR FC apsauga nuo kolorado vabalų

NOVODOR FC - jo sudėtyje yra 2 % bakterijos Bacillus thuringiensis ssp. tenebroinis proteinų. Ši bakterija naikina tik lapgraužių šeimos (Chrysomelidae) vabalų lervas. Sodininkams - mėgėjams tai yra viena iš pagrindinė priemonė prieš lapgraužius (kenkia dekoratyviems medžiams ir krūmams - uosiams, alksniams, gluosniams) ir kolorado vabalus.

Preparatas sukelia ligą anksčiau minėtų rūšių lervoms. Pavalgius preparatu apdirbtų lapų, lervos nustoja maitintis ir per 2-5 dienas miršta. Preparatas nėra kenksmingas kitų rūšių vabalų lervoms, po jo nelieka kenksmingų atliekų nei ant augalų, nei dirvoje. Jis veikia tik lervas, suaugusiems vabzdžiams nekenksmingas. Todėl naudojamas tik prieš jaunas lervas.

Kad preparatas veiktų efektyviai, reikia, kad lervos intensyviai maitintųsi, o lapų viršus ir apačia būtų gerai padengti purškiamu skysčiu. Todėl skystį purkškite tik nevėjuotą dieną, kai oro temperatūra yra daugiau nei 15 C. Jei per 12 valandų nuo purškimo palis, purškimą pakartokite.

Kitos šios bakterijos rūšys naikina kopūstinių drugelių lervas (preparatas Biobit FC), taip pat uodus.

Ir kas įdomiausia: po purškimo pasirodo augalą iš karto galima naudoti maistui!

Apsauga nuo kenkėjų - FASTAKAS

Fastakas – dažniausiai naudojamas prieparatai augalų apsaugai nuo kenkėjų - tai, plataus veikimo kontaktinis insekticidas. Purškiama vegetacijos metu, kai pasirodo kenkėjai. Patekęs per virškinimo organus, veikia vabzdžių nervų sistemą ir juos paralyžiuoja. 2 ml/10 l vandens tirpalu per vegetaciją daugiausia galima purkšti du kartus nuo lapsukių, kandžių, ugniukų, sprindžių, pjūklelių, gumbauodžių, amarų. Geriausiai veikia žemesnėje negu + 20 o C temperatūroje. Karencija - 20 d. Nupurškus turėtų nelyti 2-3 val. Negalima maišyti su šarminės reakcijos pesticidais (bordo skiediniu), nes šarminėje aplinkoje suyra. Galima maišyti su daugeliu augalų apsaugai naudojamų preparatų.

Vyšnios ir slyvos purškiamos nuo amarų, pjūklelių, blakučių, vaisėdžių, lapsukių.

Fastakas juoduosius ir raudonuosius serbentus, agrastus apsaugo nuo kandžių, ugniukų, lapsukių, sprindžių, pjūklelių, gumbauodžių, amarų.

Avietes – nuo avietinukų, žiedgraužių, gumbauodžių.

Bulvės purškiamos nuo kolorado vabalų, amarų.

Kopūstai – nuo kandžių, baltukų, spragių, pelėdgalvių.

Morkos nuo – morkinių musių, morkinių blakučių, amarų.

Taip pat, naudojamas javams, runkeliams, linams, žirniams, rapsams, pupoms, dobilams, obelims, kriaušėms, braškėms...

Sėkmingos kovos su kolorado vabalais!

Dalintis:

Komentarai (5)

* valentinas  2014-04-14
gana seniai skaičiau, kaip vienas žmogus priptatino viščiukus lesti kolorado vabalus, ir tada iš jų išaugusios vištaitės su malonumu "ganydavosi" bulvių lauke. Ir jokių problemų. apie kiušinių kokybę žinių nebuvo...
* na na  2013-07-06
Pabandykit naikinti su Cocacola, padeda
* kobra  2013-06-19
gal zinot kaip isnaikyt vabalus juodus kaip skaiciau tai zygiai vadinas grasu nakty vos ne ant galvos lipa aciu uz atsakyma
* hmm  2012-06-04
tai kur nusipirkti ta Novador, niekur nerandu ....
* kolorado vabalas  2011-07-26
geriausia savo rankomis nurinkti kolorado vabalus. Tada jau tikrai zinosi, kad valgysi sveikesni maista. O manes neisnaikinsite, atsirasiu kitais metais vel:)

 

Prisjungti Registruotis

Mūsų draugai

Emigrantams.lt - Lietuvos emigrantai.

GrožioKlubas.lt - portalas moterims apie grožį, madą ir stilių.

Suaugusiems.lt - tiesiogine to žodžio prasme ;)

Fotografas

Glaustai.lt - visos naujienos.

Dainos.lt - dainų žodžiai ir video.

Prognozavo.lt - ateities prognozės.

Erotinės prekes - prekės suaugusiems.

Rašyba.lt - rašybos klaidų taisymas.

Taip pat skaitykite