Kolorado vabalas (Leptinotarsa decemlineata) - priklauso lapgraužių šeimai. Ko gero visiems ar daugeliui matytas vabaliukas - žinomas kaip bulvių kenkėjas, kurio praktiškai neįmanoma išnaikinti nenaudojant „chemijos“. Tačiau mažai kas žino, kad šiuo metu jau yra biologinių preparatų, kurių dėka kolorado vabalai nebus tokie baisūs.
Iš kur jie atsirado? - kolorado vabalai kilo ne iš Kolorado valstijos JAV, kaip gali atrodyti iš pavadinimo, bet iš centrinės Meksikos. Netrukus vabalai paplito po Šiaurės Amerikos didžiąsias lygumas, apsigyveno rytinėje Uolinių kalnų dalyje. Pirmą kartą kolorado vabalas aprašytas 1824 m. Tai padarė amerikietis gamtininkas Thomas Say, suradęs kolorado vabalus Misūrio upės slėnyje ant laukinių žolių – kiauliauogių lapų. Kolorado vabalų ryšiai su bulviniais augalais nebuvo žinomi iki 1859 m. Kai valgomąsias bulves (botaninis pavadinimas Solanum tuberosum) pradėta auginti visoje Amerikoje, kolorado vabalai „persiorientavo“ iš laukinių bulvių bei kitų augalų į šias. Valgomųjų bulvių dėka šiuo metu jie yra paplitę beveik po visą pasaulį.
1863-1867 m. vabalai buvo vadinami „dešimtdryžiais ietininkais“, „dešimtjuosčiais bulvių vabalais“, „bulvių vabalais“ ir „naujaisiais bulvių vabalais“. Žodžio „koloradas“ šio vabalo pavadinime nebuvo iki 1865 m. Tačiau šis pavadinimas prilipo, kai buvo pasklidę gandai, kad Kolorado valstijoje bulvių vabalų prisiveisę neregėta gausybė. Žmonės dėl to buvo įsitikinę, kad vabalų gimtinė yra Kolorado valstija.
Lietuvoje pirmą kartą aptiktas 1956 m.
Tai - 6-16 mm ilgio, kūnas ovalus, geltonai rusvas. Ant antsparnių yra 10 išilginių juodų juostelių, o galva ir kūno apačia su juodomis dėmėmis. Kiaušinėlius deda kitoje lapų pusėje, jie būna ovalūs, šviesiai oranžinės spalvos.
Kolorado vabalo lervos išauga iki 15 mm ilgio, rusvos, kūno šonuose turi po 2 eiles juodų dėmių.Lervos pradžioje būna rusvos, o vėliau pasidaro ryškiai rausvos ar ryškiai geltonos. Lervos nusidažo karotinoidais, kuriuos kaupia iš ėdamų bulvių lapų.
Per metus išsivysto 1-2 vabalų kartos (Lietuvoje paprastai 1). Kolorado vabalai žiemoja dirvožemyje, o į paviršių išlenda ir ima skraidyti gegužės-birželio mėn. Priliestas kolorado vabalas sulenkia kojas, nukrenta ant dirvos ir apsimeta negyvas, o paimtas išskiria dvokiančias geltonas sultis, kurios, taip manoma, kenksmingos paukščiams ir kitiems vabzdžiais mintantiems gyvūnams.
Kolorado vabalus ėda tik rupūžės ir paukščiai fazanai.
Beje, meksikos valstietės kolorado vabalus bei jų lervas traiško, sutrina ir gautą košelę tepa ant odos kaip gydomąją kosmetinę kaukę.
NOVODOR FC - jo sudėtyje yra 2 % bakterijos Bacillus thuringiensis ssp. tenebroinis proteinų. Ši bakterija naikina tik lapgraužių šeimos (Chrysomelidae) vabalų lervas. Sodininkams - mėgėjams tai yra viena iš pagrindinė priemonė prieš lapgraužius (kenkia dekoratyviems medžiams ir krūmams - uosiams, alksniams, gluosniams) ir kolorado vabalus.
Preparatas sukelia ligą anksčiau minėtų rūšių lervoms. Pavalgius preparatu apdirbtų lapų, lervos nustoja maitintis ir per 2-5 dienas miršta. Preparatas nėra kenksmingas kitų rūšių vabalų lervoms, po jo nelieka kenksmingų atliekų nei ant augalų, nei dirvoje. Jis veikia tik lervas, suaugusiems vabzdžiams nekenksmingas. Todėl naudojamas tik prieš jaunas lervas.
Kad preparatas veiktų efektyviai, reikia, kad lervos intensyviai maitintųsi, o lapų viršus ir apačia būtų gerai padengti purškiamu skysčiu. Todėl skystį purkškite tik nevėjuotą dieną, kai oro temperatūra yra daugiau nei 15 C. Jei per 12 valandų nuo purškimo palis, purškimą pakartokite.
Kitos šios bakterijos rūšys naikina kopūstinių drugelių lervas (preparatas Biobit FC), taip pat uodus.
Ir kas įdomiausia: po purškimo pasirodo augalą iš karto galima naudoti maistui!
Fastakas – dažniausiai naudojamas prieparatai augalų apsaugai nuo kenkėjų - tai, plataus veikimo kontaktinis insekticidas. Purškiama vegetacijos metu, kai pasirodo kenkėjai. Patekęs per virškinimo organus, veikia vabzdžių nervų sistemą ir juos paralyžiuoja. 2 ml/10 l vandens tirpalu per vegetaciją daugiausia galima purkšti du kartus nuo lapsukių, kandžių, ugniukų, sprindžių, pjūklelių, gumbauodžių, amarų. Geriausiai veikia žemesnėje negu + 20 o C temperatūroje. Karencija - 20 d. Nupurškus turėtų nelyti 2-3 val. Negalima maišyti su šarminės reakcijos pesticidais (bordo skiediniu), nes šarminėje aplinkoje suyra. Galima maišyti su daugeliu augalų apsaugai naudojamų preparatų.
Vyšnios ir slyvos purškiamos nuo amarų, pjūklelių, blakučių, vaisėdžių, lapsukių.
Fastakas juoduosius ir raudonuosius serbentus, agrastus apsaugo nuo kandžių, ugniukų, lapsukių, sprindžių, pjūklelių, gumbauodžių, amarų.
Avietes – nuo avietinukų, žiedgraužių, gumbauodžių.
Bulvės purškiamos nuo kolorado vabalų, amarų.
Kopūstai – nuo kandžių, baltukų, spragių, pelėdgalvių.
Morkos nuo – morkinių musių, morkinių blakučių, amarų.
Taip pat, naudojamas javams, runkeliams, linams, žirniams, rapsams, pupoms, dobilams, obelims, kriaušėms, braškėms...
Sėkmingos kovos su kolorado vabalais!
Tau taip pat gali patikti
Vasario 24, 08:14
Nano technologijos skverbiasi tiek į industrinį verslą, tiek į mūsų buitį, o dabar jau...
2014-09-09
Avietynuose prasidėjo darbymetis – sunoko vėlyvosios avietės. Jų derlius, pasak...
2014-06-11
Daržovių augintojų teigimu, daugelis daržovių, ypač salotų ir žalumynų šiemet pigesni...
Prisjungti Registruotis
Mūsų draugai
Emigrantams.lt - Lietuvos emigrantai.
GrožioKlubas.lt - portalas moterims apie grožį, madą ir stilių.
Suaugusiems.lt - tiesiogine to žodžio prasme ;)
Glaustai.lt - visos naujienos.
Dainos.lt - dainų žodžiai ir video.
Prognozavo.lt - ateities prognozės.
Erotinės prekes - prekės suaugusiems.
Rašyba.lt - rašybos klaidų taisymas.