Vasario 8 d. Europos Sąjungos (ES) vadovai pagaliau pritarė Europos Komisijos parengtam naujo finansinio 2014–2020 m. laikotarpio biudžeto projektui. Tuo pačiu paaiškėjo, kiek lėšų bus skirta Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) įgyvendinimui ir kiek iš jų teks Lietuvai.
„Noriu priminti, kad Lietuva tiek valstybiniu, tiek visuomeninių organizacijų lygiu nuosekliai, nuo pat 2008 m. pabaigos kėlė savo reikalavimus suvienodinti konkurencines sąlygas visiems ES žemdirbiams. Mūsų šalies žemdirbiai reikalavo, kad tiesioginės išmokos mokamos mūsų ūkininkams iš ES biudžeto jau nuo 2014 m. būtų ne mažesnės nei 80 proc. ES vidurkio, o 2020 m. būtų prilygintos vidurkiui (269 Eur/ha). Po sunkių ir intensyvių derybų pavyko pasiekti, kad išmokos būtų padidintos, tačiau tai toli nuo to, ką galėtume pavadinti vienodomis konkurencinėmis sąlygomis. Mūsų ūkininkams išmokos palaipsniui bus didinamos nuo 2015 metų ir 2020 metais pasieks 196 Eur/ha bei sudarys tik 75 proc. ES vidurkio“, – sakė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Kazys Starkevičius.
Su naujojo finansinio laikotarpio pradžia sutampa ir BŽŪP reforma. Europos komisija be kitų reikalavimų siekia, kad nuo 2014 m. išmokos visų šalių narių ūkininkams būtų skaičiuojamos pagal naują Bazinės išmokos schemą. Taip pat įvedama prievolė ne mažiau 30 proc. išmokų susieti su klimatui ir aplinkai naudinga veikla (vadinamuoju ,,žalinimu“).
„Noriu pažymėti, kad nauji reikalavimai mūsų ūkininkams įsigalios jau nuo 2014 m. sausio 1 d., o tiesioginės išmokos už 2014 metus bus lygiai tokios pačios, kokios yra numatytos 2013 metams. Laikydamiesi naujų reikalavimų mūsų žemdirbiai neabejotinai patirs finansinių nuostolių, kurie niekaip nebus kompensuoti. Dar daugiau. Vietoje dabar Lietuvoje taikomos Vieningos išmokos už plotus schemos įvedus Bazinės išmokos schemą, kurios vienas svarbiausių komponentų yra teisė į išmoką, mūsų žemės ūkio sektoriaus plėtrai iškils rimtas pavojus. Ypač skaudžiai tokios schemos įvedimas gali smogti numatomai gyvulininkystės plėtrai, įsisavinant nedirbamas ir apleistas žemes, įsikuriant jauniesiems ūkininkams“, – pažymėjo K. Starkevičius.
Atsižvelgiant į derybų rezultatus ir ypač į tai, kad mūsų žemdirbių gaunama parama ir toliau išlieka viena mažiausių ES, Seimo narys paragino Vyriausybę ir žemės ūkio ministrą nedelsiant pradėti derybas su Europos Komisija dėl pereinamojo laikotarpio nustatymo tiek dėl naujos tiesioginių išmokų schemos įvedimo, tiek dėl reikalavimo įgyvendinti klimatui ir aplinkai naudingos veiklos priemones.
„Įvertinant tai, kad tik 2020 m. numatoma pasiekti 196 Eur/ha išmoką, siūlau iki to laiko taikyti dabar galiojančią Vieningos išmokos už plotus schemą, o žalinimo priemones mūsų ūkininkams taikyti lanksčiau ir pradedant tik nuo 2016-ųjų“, – savo pasiūlymo esmę išsakė K. Starkevičius.
Tau taip pat gali patikti
Spalio 6, 10:00
Kaimo gyventojai, siekiantys gauti tiesiogines išmokas už mėsinius galvijus ir mėsines...
Rugsėjo 9, 09:00
VšĮ „Versli Lietuva“ iki šių metų gruodžio 31 d. teiks nemokamą verslo partnerių...
Rugsėjo 1, 13:31
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) tam tikrais atvejais prašo pareiškėjų pateikti...
Prisjungti Registruotis
Mūsų draugai
GrožioKlubas.lt - portalas moterims apie grožį, madą ir stilių.
Suaugusiems.lt - tiesiogine to žodžio prasme ;)
Glaustai.lt - visos naujienos.
Dainos.lt - dainų žodžiai ir video.
Prognozavo.lt - ateities prognozės.
Erotinės prekes - prekės suaugusiems.
Rašyba.lt - rašybos klaidų taisymas.