Žemės ūkio ministro įsakymu tradiciniams amatininkams Nijolei Šakočienei iš Kėdainių r. Skaigirių k. bei Raimondai ir Vytautui Ramanauskams iš Mažeikių paskirtos sėkmingiausiai dirbančių tradicinių amatininkų premijos. Jomis siekiama įvertinti tradicinių amatininkų, gaminančių sertifikuotus gaminius, veiklą ir juos paskatinti.
Šiais metais premijoms gauti pristatyti 27 tradiciniai amatininkai. Kasmet premijuojami du tradiciniai amatininkai: Tautinio paveldo maisto produktus gaminantis tradicinis amatininkas (šiemet pateikti 6 kandidatai) ir Tautinio paveldo ne maisto gaminius gaminantis ir (ar) paslaugas teikiantis tradicinis amatininkas (pateiktas 21 kandidatas).
Mažeikiečiai Raimonda ir Vytautas Ramanauskai yra vieninteliai Lietuvoje vieno iš senųjų amatų – tošininkystės (pynimas iš beržo tošies) – gaivintojai ir puoselėtojai. Ramanauskų gaminami tošiniai dirbiniai – dėžutės, pintinės, žaislai vaikams ir kiti įvairios paskirties gaminiai yra populiarūs suvenyrai svečiams, išskirtiniai eksponatai daugelyje parodų. 2010 metais jų gaminiams suteikti Lietuvos tautinio paveldo produkto sertifikatai.
Tošininkyste Ramanauskai užsiima nuo 1994 metų, o pirmą kartą savo darbus iš beržo tošies pristatė ir pademonstravo Kaziuko mugėje Vilniuje. Nuo 1998 metų pora nuolat dalyvauja archeologijos festivaliuose Kernavėje, Nidoje, kituose šalies miestuose, vyksta į Danijos, Švedijos, Norvegijos, Lenkijos ir kitų šalių organizuojamas šventes, kuriose populiarina tošininkystės amatą, išradingai demonstruoja šio amato subtilybes. Taip pat viena iš tošininkystės amato demonstravimo ir sklaidos vietų yra Mažeikių muziejus. Čia vykdomi edukaciniai užsiėmimai „Pažintis su tošininkystes amatu“, kurių metu moksleivius, turistus, užsienio svečius, atvykstančius pagal mainų programas, supažindina su šiuo vienu seniausiu amatu Lietuvoje, kuriuo jau spėjo užkrėsti ir savo vaikus, mielai talkinančius įvairiuose renginiuose.
Nijolė Šakočienė šakočių gamybos verslu užsiima nuo 2008 m. Taip jau sutapo, kad net pavardė lėmė verslo pasirinkimą. Tačiau sėkmę lėmė ne tik pavardės ir verslo pavadinimas, bet ir apgalvota verslo strategija, gebėjimas bendrauti. Moters unikalūs kepiniai vis dar kepami ant beržinių malkų ugnies ir tik iš natūralių tradicinių produktų. Šie kepiniai 2009 metais pripažinti tautinio paveldo produktu, o 2010 metais jiems suteiktas „AgroBalt 2010“ aukso medalis. Nijolė Šakočienė savo gaminius pristato įvairiose mugėse ir renginiuose, reprezentuoja mūsų šalį užsienyje. Meistrės kepamus šakočius jau ragavo Vokietijos, Airijos, Lenkijos, kitų šalių saldumynų mėgėjai. Be jos gaminių neapsieina nė viena Dainų šventė, tarptautinis folkloro festivalis „Baltica“, Vilniaus ir Kauno Kaziuko mugės ir kt. Nijolė visada gerai nusiteikusi, noriai pasakoja apie šakočių kepimą, o kai reikia, ir pademonstruoja, kaip gimsta šie skanumynai. Jos įvaizdį papildo ir tradiciniai drabužiai pristatant tautinio paveldo gaminius.
Tau taip pat gali patikti
Vasario 3, 08:00
Jau tradicija tapo Kaune rengiamos kasmetinės Kazimiero mugės, kurios ne tik pripildo...
2013-04-25
Žemės ūkio ministerija, vadovaudamasi Tautinio paveldo veiklos finansavimo taisyklėmis,...
2013-02-19
Skelbiamas kvietimas teikti paraiškas gauti valstybės pagalbą, norintiems prekiauti...
Mūsų draugai
GrožioKlubas.lt - portalas moterims apie grožį, madą ir stilių.
PinigųKarta.lt - Lietuvos ir pasaulio pinigai.
Suaugusiems.lt - tiesiogine to žodžio prasme ;)
Glaustai.lt - visos naujienos.
Dainos.lt - dainų žodžiai ir video.
Prognozavo.lt - ateities prognozės.
Erotinės prekes - prekės suaugusiems.
Rašyba.lt - rašybos klaidų taisymas.